
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4 mm |
| Width | 10.2 mm |
| Termination | Quick Connect |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 24.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 1 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Nylon |
| Tab Width | 6.35 mm |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Black |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
Stock: 3201
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.13337 | $1.33370 |
| 50 | $0.12268 | $6.13400 |
| 100 | $0.11285 | $11.28500 |
| 500 | $0.10349 | $51.74500 |
| 1000 | $0.09490 | $94.90000 |
| 3000 | $0.08969 | $269.07000 |
| 5000 | $0.08477 | $423.85000 |
| 10000 | $0.08011 | $801.10000 |
